Lokalizacja warsztatu to jedno z głównych kryteriów, jakimi kierują się kierowcy przy wyborze mechanika. Warto ją dokładnie przemyśleć, bo w przeciwieństwie do nazwy lub szyldu, jej zmiana w przyszłości może być bardzo kłopotliwa. 

Gdzie otworzyć warsztat samochodowy.

Według badań serwisu DobryMechanik.pl* trzy najważniejsze dla klientów kryteria podczas wyboru warsztatu samochodowego to:

  • cena za wykonywane usługi (40,7%)
  • lokalizacja (33,7%)
  • dobre opinie znajomych lub rodziny (33,2%).

Ponadto średnio co trzeci kierowca naprawia swój samochód nie dalej, niż 10-20 km od domu. Tylko 10% klientów jest skłonnych jechać do mechanika ponad 20 km, a najrzadziej decydują się na to osoby powyżej 45 roku życia.

Na co warto więc zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji warsztatu?

Zagęszczenie ludności w pobliskich dzielnicach.

Warsztat najlepiej otworzyć okolicy dużych osiedli mieszkalnych, biur lub zakładów. Kierowcy chętnie zaglądają do mechanika w drodze do lub z pracy. Dobrze jest też przyjrzeć się pobliskim drogom i połączeniom komunikacyjnym. Google Maps pozwala sprawdzić, czy pobliskie ulice nie są zakorkowane przez większą część dnia, co mogłoby znacznie utrudnić dojazd.

Liczba warsztatów w okolicy.

Duże zagęszczenie warsztatów w danym miejscu może oznaczać: sporą konkurencję, wysoki popyt na usługi serwisowe lub dobrze dostosowany obszar do prowadzenia tego typu usług.

Dobre opinie innych warsztatów na Google Maps i ich pozycje na DobryMechanik.pl.

Ich lokalizacje mogą być dobrą wskazówką przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o umiejscowieniu warsztatu.

Widok okolicy na Google Street View.

Warto prowadzić warsztat przy dobrej drodze, która nie jest zakorkowana. Zniszczona jezdnia pełna dziur lub ciągłe korki mogą zniechęcić potencjalnych klientów do przyjazdu. Dobrze też sprawdzić, czy warsztat będzie widoczny z ulicy. Miejsca zasłonięte przez inne budynki są trudniejsze do znalezienia dla kierowców, co może prowadzić do niepotrzebnych opóźnień i nerwów.

Lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. 

Dobrze jest sprawdzić, czy w okolicy nie są planowane niekorzystne dla warsztatu inwestycje, które w przyszłości np. utrudniałyby dojazd lub zasłoniły widoczność szyldu. Z drugiej strony inwestycja w poszerzenie drogi w dłuższej perspektywie czasu może okazać się korzystna.  

Plan zagospodarowania przestrzennego to jawny dokument, który dostępny jest dla wszystkich w urzędzie miasta lub gminy oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Zawiera informacje o przeznaczeniu terenu, liniach zabudowy i warunkach podziału na działki budowlane.

Podsumowanie

Podsumowując, warto dokładnie przeanalizować każdą potencjalną lokalizację warsztatu przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dobrze jest ustalić swoje własne priorytety i przeanalizować wszystkie za i przeciw konkretnej okolicy, bo późniejsze przeprowadzki mogą okazać się bardzo kosztowne. Nie ma tu miejsca na pochopne decyzje, tym bardziej, że według obserwacji DobryMechanik.pl kierowcy zdecydowanie wolą wybierać warsztaty w atrakcyjnych dla nich lokalizacjach.

Uważasz, że ten artykuł był pomocny? Poznaj też Jak nazwać warsztat samochodowy? Praktyczny poradnik dla przyszłych właścicieli warsztatów. 

*Korzystanie z warsztatów samochodowych. Raport badawczy. – badanie przeprowadzone przez SWResearch na zlecenie DobryMechanik.pl, październik 2019 r.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie