Chcesz otworzyć własny warsztat samochodowy i zastanawiasz się, jak go nazwać? Warto poświęcić temu zagadnieniu dłuższą chwilę, bo odpowiednia nazwa jest kluczowym elementem wizerunku każdego biznesu – buduje jego tożsamość i rozpoznawalność oraz pomaga wyróżnić się na tle konkurencji.
O czym trzeba pamiętać przy tworzeniu nazwy warsztatu?
- Powinna w precyzyjny sposób wyjaśniać, czym zajmuje się firma. Nie może wprowadzać w błąd lub być wieloznaczna, czyli pasować jednocześnie do warsztatu, ale też np. sklepu z częściami zamiennymi lub pomocy drogowej.
- Dobrze, kiedy jest unikalna. „Auto Serwisów” w Twoim mieście na pewno jest już co najmniej kilka, warto więc znaleźć coś, co pozwoli Ci się wyróżnić!
- Powinna wzbudzać pozytywne emocje. Pamiętaj, że polskie słowa mają często więcej niż jedno znaczenie. Zanim wybierzesz nazwę, dobrze jest sprawdzić czy nie ma ona drugiego, niepożądanego dna.
- Musi być łatwa do zapamiętania, zapisania i wypowiedzenia – zwłaszcza jeśli używasz słów w obcych językach. Pamiętaj, że nie wszyscy kierowcy mówią płynnie po angielsku, a pomyłki mogą powodować nie tylko zabawne przejęzyczenia, ale i wprowadzać w błąd.
Krótki poradnik, jak stworzyć odpowiednią nazwę dla warsztatu.
Etap 1 – BURZA MÓZGÓW
czyli wypisanie na dużej kartce wszystkich słów i zwrotów, które kojarzą się:
- z warsztatem i oferowanymi przez niego usługami (być może niektóre z nich są rzadko oferowane przez lokalną konkurencję)
- z miejscem, w którym zlokalizowany jest warsztat (może w pobliżu jest jakiś ciekawy obiekt, zabytek, park, jezioro itp.)
- z Twoimi cechami jako właściciela lub wyróżnialnymi elementami warsztatu (może masz ciekawą „ksywkę”, warsztat urządzony jest w określonym kolorze, pracuje przez 24h lub specjalizuje się w naprawach samochodów z określonych rynków itp.).
Pamiętaj, że nie ma złych ani głupich pomysłów, każde słowo może zainspirować Cię do stworzenia chwytliwej nazwy. Im więcej ich wypiszesz – tym lepiej!
Na koniec warto wypisać też sobie nazwy firm z innych branż, których nazwy uważasz za dobre. Posłużą jako przykład przy dalszych pracach.
Etap 2 – KREACJA
Z wypisanych słów starasz się stworzyć nazwę. Sprawdź, które słowa można ze sobą połączyć, by dobrze brzmiały. Być może warto dodać do nich końcówkę albo sylabę z przodu.
Gdy poczujesz, że „masz w głowie pustkę” spójrz jeszcze raz na nazwy, które wypisałeś sobie jako przykłady… lub po prostu zrób sobie przerwę. Proces twórczy jest długi, a niekiedy nawet frustrujący. Jeśli będziesz myślał o nazwie intensywnie przez dłuższy czas, dobry pomysł może pojawić się w najmniej nieoczekiwanym momencie – np. w trakcie naprawy, spaceru z psem… a nawet pod prysznicem.
Jeśli uznasz, że potrzebujesz jednak pomocy, sprawdź internetowe generatory nazw na stronach: wizlogo.com, biznamewiz.com, namelix.com.
Możesz też skorzystać z pomocy profesjonalisty – copywritera, który specjalizuje się w namingu (czyli zawodowo tworzy nazwy dla różnych przedsiębiorstw oraz produktów). Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale inwestycja w nazwę opracowaną przez specjalistę na pewno się zwróci!
Etap 3 – WERYFIKACJA
Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie nazwa ma wolną domenę internetową (wspomniany przez nas wcześniej „Auto Serwis” prawdopodobnie będzie już zajęty) oraz czy nie jest zastrzeżona w urzędzie patentowym. Warto zrobić to zanim zamówisz szyld, bo jego wymiana może potem okazać się kosztowna.
Przykłady
Oto kilka ciekawych nazw, które znaleźliśmy w serwisie DobryMechanik.pl: