Odebrałeś telefon od osoby, która przedstawia się jako pracownik Google i twierdzi, że musisz zapłacić za prowadzenie wizytówki Google Moja Firma? Nie daj się nabrać! To pospolite oszustwo polegające na próbie wyłudzenia nienależnej płatności. Zdarza się również, że firmy otrzymują za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub e-mailowej fakturę za usługę związaną z rzekomym podtrzymaniem wyświetlania wizytówki. Google Moja Firma jest bardzo pożytecznym narzędziem marketingowym, a podstawowe korzystanie z niej jest bezpłatne. Warto wiedzieć, jakie są zasady zakładania i prowadzenia wizytówki i na co uważać, aby nie dać się oszukać.

Google Moja Firma – co to jest

Nazwa Google Moja Firma to tłumaczenie angielskiego Google My Business. Jest to udostępniane przez globalną firmę Google nieodpłatne narzędzie, które umożliwia utworzenie wizytówki i zarządzanie nią. Wizytówka Google przedstawia wizerunek danego przedsiębiorstwa w wyszukiwarce Google oraz sekcji Map. Wspomaga również nawiązywanie kontaktów z klientami oraz zbieranie opinii o działalności firmy. Inaczej można nazwać ją profilem warsztatu w Google. Prezentuje wszystkie najważniejsze informacje o firmie, np. jej lokalizację, godziny otwarcia, numer kontaktowy i adres witryny internetowej.

Usługi Google – czy są płatne

Google oferuje zarówno usługi płatne (np. reklama Google Ads), jak i szeroki zakres usług bezpłatnych. Wizytówka Google należy do tej drugiej kategorii. Niektóre funkcjonalności wizytówki są płatne, ale jej założenie i bieżąca aktualizacja podstawowych informacji do nich nie należą. Na rynku funkcjonują firmy, które pobierają opłaty za obsługę wizytówki Google i odbywa się to jako legalna usługa. Należy jednak podkreślić, że nie są to opłaty za funkcjonowanie wizytówki w Google, ale za realne czynności wykonane przez inną firmę, takie jak założenie wizytówki czy jej aktualizacja. Warto korzystać ze sprawdzonego wsparcia na korzystnych warunkach, jak DobryMechanik.pl, gdzie audyt wizytówki i pomoc w jej wypełnieniu zawiera się w kompleksowym pakiecie usług i nie wymaga dodatkowych opłat.

Telefon – oszustwo „na wizytówkę”

Zazwyczaj osoby, które podszywają się pod pracowników Google, przedstawiają nieprawdziwą
informację, że wymagana jest opłata, aby wizytówka nadal była wyświetlana.
Twierdzą, że w przypadku nieuiszczenia wymaganej kwoty (zazwyczaj jest to kilkaset złotych) wizytówka zniknie z wyszukiwarki, a wraz z nią przestanie się wyświetlać pinezka, która określa lokalizację firmy na mapie. Niektórzy oszuści przekonują, że przez określony czas opiekowali się wizytówką i usługa ta wymaga dodatkowej opłaty. To nieprawda.

Kiedy Wizytówka Google może zniknąć

Jeśli założyliśmy Wizytówkę Google, korzystając ze swojego adresu e-mail, nikt poza nami nie może jej usunąć. Możemy zrobić to wyłącznie sami. Groźby, że wizytówka zniknie, a firma stanie się niewidoczna w internetowym polu widzenia klientów, nie są poparte żadnymi faktami i są niemożliwe do zrealizowania. Stanowią próbę oszustwa, która bazować ma na ludzkiej niewiedzy. Zazwyczaj oszuści podają, że firma ma na dokonanie wpłaty kilka dni, licząc że właściciel nie będzie miał czasu zagłębić się w temat i pospieszenie wykona przelew, chcąc zadbać o ciągłość wyświetlania wizytówki.

Co zrobić w przypadku próby oszustwa

Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której oszust próbuje naciągnąć nas na nienależną płatność rzekomo związaną z usługami Google, należy powiadomić o tym support Google. Można to zrobić, korzystając ze strony: https://support.google.com/. Klienci DobryMechanik.pl mogą skontaktować się ze swoim opiekunem, który skutecznie wesprze ich w przypadku tego rodzaju próby oszustwa. Podstawową zasadą jest również niewykonywanie żadnych przelewów ani płatności w innej formie, jeśli nie jesteśmy stuprocentowo pewni, że źródło z którego pochodzi wierzytelność jest stuprocentowo zweryfikowane.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie