Poznaj siedem prostych porad specjalistów, w jaki sposób sfotografować swój warsztat. Warto się postarać, bo dobre zdjęcia na wizytówce warsztatu przyciągają uwagę kierowców i pomagają budować profesjonalny wizerunek.

Przysłowie „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” ma w sobie bardzo dużo prawdy. Dobre pierwsze wrażenie można zrobić przecież tylko raz, a dobre zdjęcia odgrywają w tym nieocenioną rolę. Oprócz prezentacji wyposażenia warsztatu pokazują one kierowcom, że warsztat starannie podchodzi do zadań i zwraca uwagę na szczegóły. To wzbudza zaufanie.

Jak najlepiej sfotografować warsztat samochodowy.
Sesja zdjęciowa realizowana we współpracy z DobryMechanik.pl w warsztacie Dr Mechanik Auto Serwis Zawieszenia

O czym warto więc pamiętać przed chwyceniem aparatu?

1. Porządek to podstawa.

Nikt z nas nie lubi bałaganu. Nawet jeśli w warsztacie trudno na co dzień utrzymać idealny porządek (co jest zrozumiałe), warto zadbać o niego chociaż na zdjęciach. Wszystkie sprzęty powinny być odłożone na swoje miejsce, a zbędne rzeczy wyrzucone (lub chociaż usunięte poza kadr). Dobrze zrobić to w weekend, gdy warsztat odwiedza mniej kierowców.  

2. Wykorzystaj potencjał swojego smartfona.

Nie musisz sięgać po profesjonalny sprzęt. Większość telefonów ma dziś bardzo dobre aparaty, ale niewiele osób korzysta z ich zaawansowanych funkcji. Sprawdź, czy Twój smartfon ma ustawienia dedykowane zdjęciom wewnątrz lub na zewnątrz, czy pozwala wyostrzać detale itp. Warto też przetrzeć obiektyw, bo nawet niewielkie zabrudzenie może zepsuć końcowy efekt. Pamiętaj też, żeby zdjęcia nie były rozmazane ani przekrzywione.

Jeśli chcesz, możesz wykorzystać statyw do telefonu. To niedrogi i ogólnodostępny gadżet, który pozwoli Ci lepiej ustabilizować obraz. 

3. Pokaż warsztat z jak najlepszej strony.

Na zdjęciach warto pokazać warsztat od zewnątrz, szyld, stanowiska pracy oraz recepcję lub poczekalnię, jeśli są ciekawie urządzone. Staraj się myśleć o tych zdjęciach jak o swojej wizytówce. Zadbaj o to, żeby każde zdjęcie miało kontekst (czyli koncentrowało się na jednym, głównym elemencie), unikaj pustych przestrzeni, fotografii ucinających coś w połowie i takich, o których nie można jasno stwierdzić co dokładnie przedstawiają. 

Dobrze jest też zaprezentować swój zespół w trakcie pracy. Wszystkie obecne na zdjęciach osoby muszą jednak wyrazić zgodę na publikację swojego wizerunku.

Profesjonalna sesja dla warsztatu samochodowego.
Sesja zdjęciowa realizowana we współpracy z DobryMechanik.pl w warsztacie Dr Mechanik Auto Serwis Zawieszenia

4. Wykorzystaj światło dzienne. 

Dzienne światło pozwala uzyskać jasne i czytelne zdjęcia. Po zmroku, przy sztucznym oświetleniu trudniej jest uzyskać ten efekt (zwłaszcza korzystając ze smartfona, a nie profesjonalnego sprzętu). Ponadto ciemność za oknem sprawia, że pomieszczenia wydają się mniejsze.  

W ciągu dnia pamiętaj tylko o tym, żeby nie robić zdjęć pod słońce.

5. Postaw na poziome kadry. 

Im szerszy kadr, tym więcej pozwala zaprezentować, a zdjęcia wydają się wtedy bardziej przestronne. Poziomy format lepiej dopasowuje się też do wizytówek oraz stron internetowych. Piony warto zarezerwować tylko do zbliżeń na detale, np. specjalistycznych urządzeń, które masz na wyposażeniu.

Zdjęcia warsztatu samochodowego.
Sesja zdjęciowa realizowana we współpracy z DobryMechanik.pl w warsztacie Dr Mechanik Auto Serwis Zawieszenia

6. Korzystaj z darmowych programów do obróbki zdjęć

Aby zdjęcia wyglądały jeszcze lepiej, warto poświęcić chwilę nad ich obróbką. Darmowe programy, takie jak Pixar czy Canva, pozwalają w prosty sposób np. zwiększyć jasność lub wyrównać kontrasty, przez co zdjęcia prezentują się na bardziej profesjonalnie. 

7. Skorzystaj z usług profesjonalisty. 

Warto rozważyć też współpracę z fotografem. Profesjonalne zdjęcia pozwolą zrobić jeszcze lepsze wrażenie na wizytówce i pomogą przyciągnąć do warsztatu więcej nowych klientów. 

Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale taka inwestycja zwykle szybko się zwraca. 

Profesjonalne zdjęcia serwisu samochodowego.
Sesja zdjęciowa realizowana we współpracy z DobryMechanik.pl w warsztacie Dr Mechanik Auto Serwis Zawieszenia

Podsumowanie

Podsumowując – zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu na przygotowanie jak najlepszych zdjęć warsztatu. W obecnej sytuacji kierowcy bardzo uważnie wybierają mechaników w Internecie i nawet niewielki detal, jak np. rozmazane zdjęcia, może zniechęcić ich do oglądanego warsztatu. 

Szukając inspiracji do zrobienia jak najlepszych zdjęć warto przejrzeć wizytówki Warsztatów Godnych Zaufania w serwisie DobryMechanik.pl. Dodatkowo, klienci serwisu DobryMechanik.pl mogą liczyć na wsparcie merytoryczne ekspertów (czyli porady typu – które zdjęcie warto dodać do profilu, a z którego zrezygnować), by ich wizytówka była jeszcze bardziej atrakcyjna dla potencjalnych klientów. 

Uważasz, że ten artykuł był pomocny? Poznaj też Jak nazwać warsztat samochodowy? Praktyczny poradnik dla przyszłych właścicieli warsztatów.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie