To drugi raz, kiedy mamy okazję testować duet prawie tych samych narzędzi różniących się nieznacznie. W tym wypadku różnica może jednak uratować życie. Zapraszamy na recenzję standardowych szczypiec Knipex do prac elektroinstalacyjnych oraz izolowanych VDE do 1000 V zgodnie z PN-EN60900.

Obie szczypce realizują te same 6 funkcji. Różnią się jednak procesem chemicznym jakiemu zostały poddane oraz materiałami użytymi do wykonania rękojeści. Tradycyjne szczypce poddane zostały fosforowaniu, a rękojeść wykonana została z materiału wielokomponentowego. Szczypce izolowane zostały poddane chromowaniu, a rękojeść wykonana z materiałów wielokomponentowych izolowanych wg. VDE.

Szczypce umożliwiają chwytanie materiałów o płaskim i okrągłym przekroju, gięcie, gratowanie, cięcie i odizolowywanie przewodów oraz zagniatanie tulejek kablowych. Izolacje ściągać można z przewodów o przekroju 0,75 – 1,5 mm(2) i 2,5 mm (2). Same szczęki szczypiec są smukłe, pozwalając mechanikowi docierać w trudno dostępne miejsca.

Szczypce tradycyjne są także wyposażone w uchwyt zabezpieczający przed upadkiem. Takie „oczko” dostępne jest też w szczypcach izolowanych, jeżeli zdecydujecie się na produkt z numerem zakończonym literą T (13 86 200 T).

Uchwyt zabezpieczający współpracuje z linką zabezpieczającą i karabińczykiem. Taki zestaw połączony np. z paskiem od spodni zabezpiecza narzędzie przed upadkiem z wysokości. Szczególnie przydatne jest to przy pracy na wysokościach.

Ząbkowany uchwyt do obiektów okrągłych pozwala pewnie kręcić nakrętką. Dzięki temu stosować je można podczas standardowych prac mechanicznych. Podłużny chwyt na końcu pozwala wyciągać np. zawleczki.

Jak podaje producent, krawędź zewnętrzna szczęki umożliwia obróbkę puszek podtynkowych i usuwanie zadziorów w otworach przepustowych. Nie ma jednak żadnego problemu, aby zaadoptować tę funkcję do pracy przy samochodzie. Szczypce bez problemu poszerzają otwór w tworzywie sztucznym.

Nożyce do cięcia kabli miedzianych i aluminiowych o przekroju / średni do 5 x 2,5 mm2 / Ø15 mm. Bardzo sprawnie radzą sobie z przecięciem naprawdę grubego przewodu. Dokładnie widać to w materiale video umieszczonym w dalszej części wpisu. Ostrzy można użyć także do ściągania izolacji.

Izolacje ściągać można z przewodów o przekroju 0,75 – 1,5 mm2 i 2,5 mm2. Czynność ta jest często spotykana w pracy mechanika samochodowego, dlatego szczypce nie muszą długo czekać na użycie.

Wspomniane wyciąganie zawleczek częścią chwytającą to tylko jeden z przykładów. Szczypce sprawdzą się także podczas zwykłego prowadzenia przewodów przez ciasne otwory czy wąskie zakamarki. Poniżej film przedstawiający szczypce w ich naturalnym środowisku pracy.

Mieliście okazję już używać szczypiec do prac elektroinstalacyjnych Knipex? Dajcie znać w komentarzu co o nich sądzicie!

Czy artykuł był pomocny?
TakNie