Dokręcanie śrub z pozoru może wydawać się jedną z najprostszych czynności podczas napraw. O ile nie do końca poprawne przykręcenie półki w szafce nie niesie za sobą specjalnych konsekwencji, o tyle pomyłka w urządzeniu ze współpracującymi elementami może być już bardzo niebezpieczna.

Zbyt słabe dokręcenie śruby może spowodować jej samoistnie poluzowanie i wykręcenie w skutek wibracji. Zbyt mocne dokręcenie generuje dodatkowe napięcia w materiale i może prowadzić do zerwania śruby. Śrubę można także ukręcić podczas jej dokręcania, co generuje dodatkowe koszty i zabiera mnóstwo czasu. Dlatego każdy szanujący się warsztat wyposażony jest w klucze dynamometryczne.

Klucze dynamometryczne charakteryzują się zakresem swojej pracy, a w przypadku Wery do wyboru mamy 2,5-25 Nm, 10-50 Nm, 20-100 Nm, testowane 40-200 Nm, 60-300 Nm, 80-400 Nm, oraz potężne 200-1000 Nm.

Standardowo klucz wyposażony został w solidny przełącznik zmiany kierunku pracy. Rękojeść jak zawsze wykonana została z połączenia dwóch komponentów, a jej kształt zapewnia wygodne dokręcanie w prawo.

Żądany moment obrotowy ustala się za pomocą obrotowej rękojeści. Podczas pracy rękojeść jest zablokowana. Aby ustawić inny moment obrotowy należy wysunąć blokadę znajdującą się w podstawie klucza. Po wybraniu odpowiedniej wartości należy zablokować klucz ponownie wciskając podstawę.

Najczęściej spotykane klucze dynamometryczne posiadają podziałkę na rdzeniu klucza, a wybranie odpowiedniej wartości wiąże się z wytężeniem wzroku i skupieniem. W przypadku Wera Click-Torque nie ma mowy o pomyłce, a precyzyjną wartość ustawiłoby nawet dziecko. W górnym okienku znajduje się podziałka główna, podająca wartość w dwóch jednostkach, dla dziesiątek i setek. Dolna podziałka ustala wartość szczegółową – w jednościach. Każdy przeskok jednostki wyczuwalny jest na rękojeści oraz słyszalny.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego pracę klucza dynamometrycznego Wera Click-Torque.

Po prawie miesiącu użytkowania opisywanego klucza mechanicy jednogłośnie stwierdzili, że jest on wart swojej ceny. Narzędzia marki Wera nie należą do najtańszych, ale jest to inwestycja, która wpływa na czas i komfort pracy. Dajcie znać w komentarzu, co Wy sądzicie na temat klucza dynamometrycznego Wera? Może ktoś jest już jego szczęśliwym posiadaczem?

Czy artykuł był pomocny?
TakNie