Organizacja przestrzeni w firmie w istotny sposób wpływa na odbiór naszej działalności przez klienta. Warto pamiętać, że odwiedzający warsztat dostrzegają więcej, niż może się nam wydawać. W dzisiejszych czasach warsztaty samochodowe walczą o klienta nie tylko jakością napraw, ale też udogodnieniami, które może zaoferować serwis osobom zainteresowanym usługami. I choć trudno byłoby się nie zgodzić, że poziom świadczonej pracy to sprawa najważniejsza, zaniedbanie innych obszarów może źle wpływać na zdobycie i utrzymanie klientów. Wyjaśniamy, dlaczego recepcja należy do tych obszarów i o czym warto pamiętać przy jej urządzaniu.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak urządzić recepcję w warsztacie samochodowym,
 • w jakich warsztatach recepcja jest szczególnie ważna,
 • w jakie akcesoria dodatkowe warto wyposażyć recepcję.

Uniwersalna recepcja…nie istnieje

Nie ma uniwersalnych rozwiązań, jak profesjonalnie urządzić recepcję w warsztacie. Kluczem jest dostosowanie jej do indywidualnych uwarunkowań konkretnego biznesu, grupy docelowej klientów, rodzaju dokonywanych napraw. Bez wątpienia świetne wrażenie robią pięknie urządzone recepcje w dużych warsztatach. Takie firmy mogą pozwolić sobie na wydzielenie znacznej ilości miejsca i zatrudnienie personelu recepcyjnego. Nieprawdą jest jednak, że w mniejszym warsztacie recepcja nie ma racji bytu. Jeśli prowadzisz taki warsztat, dysponujesz ograniczoną przestrzenią i nie stać cię na zatrudnienie dodatkowego pracownika, nie znaczy to, że recepcja jest nie dla ciebie. Nawet w niewielkim warsztacie warto wydzielić strefę recepcyjną. Nie musi być duża, ale powinna być schludna, dobrze zorganizowana i przemyślana.

PREMIUM SERVICE

Gdzie recepcja jest najważniejsza

Absolutną koniecznością jest recepcja w warsztacie, który oferuje różne rodzaje szybkich napraw. Zaliczamy do nich między innymi:

 • serwis olejowy
 • wymianę klocków hamulcowych
 • naprawę oświetlenia (np. wymiana żarówki w reflektorze)
 • wulkanizację
 • serwis klimatyzacji
 • ustawianie geometrii zawieszenia
 • naprawy tłumików
 • diagnostykę komputerową

Przy takich naprawach, klient może poczekać w warsztacie na odbiór samochodu. Jest to dla niego duża wygoda. Możliwość poczekalnia na miejscu podczas naprawy auta buduje też zaufanie do firmy. To również dobra oferta dla osób, które są w trasie. Pojawiła im się niewielka usterka (np. awaria żarówki lub koła) i chcą bezproblemowo jak najszybciej odebrać samochód i kontynuować podróż, nie kłopocząc się szukaniem miejsca, w którym można przeczekać czas naprawy.

Organizacja recepcji – o czym warto pamiętać

Wielkość i usytuowanie recepcji zależy od warunków lokalowych i możliwości konkretnego warsztatu. Recepcja powinna być wydzielona od stanowisk roboczych, ciepła i możliwie cicha. Warto wyposażyć ją w wieszak na ubrania i stojak na parasole. Podstawą jest wygodnie miejsce do siedzenia, w którym można przyjąć zrelaksowaną pozycję. Popularne rozwiązanie to kanapa lub fotele. Mile widziany jest ekspres do kawy. Jeśli nie mamy pracownika, który kawę przygotowuje i serwuje, zadbać trzeba o ekspres łatwy w obsłudze i nie zapominać o jego regularnym czyszczeniu. Zachlapany stolik i brudna rurka do spieniania mleka mogą skutecznie odstraszyć klienta. Jeśli posiadamy dyplomy, certyfikaty i referencje, ściana recepcji jest bardzo dobrym miejscem na ich wyeksponowanie.

AUTOFABRIC

Praktyczne akcesoria dodatkowe

Aby osobom oczekującym szybko minął czas i aby wesprzeć działania marketingowe, warto wyposażyć recepcję w:

 • ulotki dotyczące usług i rabatów,
 • ulotki wspierające zbieranie opinii w Internecie,
 • foldery informujące o działalności warsztatu i jego doświadczeniu na rynku,
 • gadżety reklamowe (np. wygodne kalendarzyki z logo i numerem telefonu),
 • prasę ogólnotematyczną,
 • prasę specjalistyczną.

Należy regularnie przeglądać i wymieniać oferowane klientom do czytania gazety. W przypadku prasy specjalistycznej nic nie stoi na przeszkodzie, aby w recepcji znajdowały się również starsze numery. Jeśli zdecydujemy się na udostępnianie prasy bieżącej (np. codziennej lub tygodników czy dwutygodników ogólnotematycznych), dobrym zwyczajem jest dbanie, aby klienci mogli korzystać z aktualnych wydań.

Uwaga! W DobryMechanik.pl wspieramy warsztaty współpracujące w wyposażeniu recepcji w przydatne gadżety i akcesoria.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie