Własny warsztat samochodowy – to powód do dumy dla nie jednego mężczyzny. Ilu z Was marzyło, lub nadal marzy, aby być sobie szefem? Wydawać by się mogło, że aby odnieść biznesowy sukces trzeba mieć ogromną wiedzę, talent i dużo szczęścia. Prowadząc własny warsztat ma się o tyle łatwiej, że to Wy wyznaczacie poziom jakości waszych usług. Wy decydujecie co chcecie robić, a co nie. Możliwe, że robiąc tylko to, na czym znacie się najlepiej, staniecie się liderem w swoim rejonie, a może i w całym kraju. O tym jak prowadzić biznes samochodowy można by napisać książkę, a my w kilku krótkich punktach chcielibyśmy pokazać Wam, z czym wiąże się otworzenie własnego warsztatu samochodowego. Być może skusi to któregoś z Was, aby zgłębić temat i spełnić swoje marzenie z młodości.20150303_115213

Wstępne wymagania

Największym udogodnieniem dla przyszłych właścicieli warsztatów jest fakt, że do prowadzenia tego typu działalności nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Tak więc, możecie prowadzić warsztat samochodowy jako zwykły biznesman traktujący firmę jako źródło dochodów, a możecie też być zapalonym mechanikiem, który zarabia realizując swoje pasje. Warsztat samochodowy może być prowadzony w wielu formach, jednak najczęściej wybierana to jednoosobowa działalność gospodarcza. Należy także wybrać sposób opodatkowania naszego biznesu, ale jako że nie można się znać na wszystkim, to odsyłamy Was do www.rp.pl gdzie został poruszony ten właśnie temat. Trzeba także opłacać składkę ZUS (ok. 1000zł miesięcznie), jednak dla osób zakładających swój pierwszy biznes przewidziano ulgi przez pierwsze 2 lata działalności. Jako, że w warsztacie samochodowym wymieniane są różnego rodzaju niebezpieczne dla środowiska płyny i oleje, należy przystosować warsztat tak, aby spełniał wymogi związane z ochroną środowiska. Zużyte produkty powinny być odpowiednio składowane, a następnie przekazane do utylizacji.

Sposoby finansowania

Dobre wyposażenie warsztatu bez problemu może pochłonąć 100 tyś zł. Zakładamy, że raczej niewielu z Was zalega w kieszeni taka kwota, także ratować się trzeba zewnętrznymi sposobami dofinansowania. Na pomoc przychodzą oczywiście różnego rodzaju kredyty, leasingi ale także, dotacje. Jako zwykły Kowalski możecie otrzymać ponad 20 tyś zł. bezzwrotnej dotacji na swój biznes. Więcej na ten temat przeczytacie na www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.zielonalinia.gov.pl

Lokalizacja i lokal

Wybór lokalizacji to jeden z najważniejszych elementów tworzenia biznesu. Im bardziej będziecie w centrum skupiska potencjalnych klientów, tym więcej z nich zdecyduje się skorzystać z Waszych usług. Zdarza się, że klient nadkłada kilometrów jadąc do odległego warsztatu, np. gdzieś na obrzeża miasta, ale zdarza się to głównie w sytuacji gdy warsztat ten np. świadczy usługi, których nie są w stanie wykonać pobliskie warsztaty, lub ma świetną renomę. W przypadku świeżo otwieranego warsztatu, ważne jest aby klienci mieli do Was blisko. Niestety, działki w centrach dużych miast kosztują miliony, dlatego też niektórzy decydują się prowadzić działalność w pojedynczym garażu, który okaże się dużo tańszym rozwiązaniem. Można także wynająć wybudowane już warsztaty, a ich cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od nowoczesności, powierzchni oraz lokalizacji. Uśrednić można, że wynajęcie przeciętnego warsztatu samochodowego np. w Poznaniu i okolicach to ok 3-7 tyś. zł. miesięcznie. Jeżeli zdecydujecie się na budowę własnego lokalu, to musicie pamiętać o spełnieniu podstawowych wymagań BHP m.in. takich jak antypoślizgowa posadzka, wentylacja oraz odpowiednie oświetlenie.

Wyposażenie warsztatu

W przypadku gdy zdecydujecie się wynajmować warsztat, głównym kosztem otworzenia własnego biznesu okaże się wyposażenie warsztatu. Tutaj koszty różnić się mogą astronomicznie, w zależności od ilości stanowisk, obsługiwanych marek samochodów oraz zakresu świadczonych usług. Można by powiedzieć, że pieniądz robi pieniądz. Im więcej zainwestujecie w różny sprzęt, tym więcej różnych zleceń będziecie mogli się podjąć, co wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi. Pamiętajcie jednak, że jeżeli nie macie o danej usłudze pojęcia, to lepiej nie uczyć się na samochodzie klienta, bo bardzo łatwo stracić dobre zdanie o danym warsztacie, a bardzo trudno je odzyskać. Znamy warsztaty, które zajmują się jedynie np. regeneracją turbosprężarek i one też zarabiają! Bądźcie profesjonalni. Warto też wybadać konkurencję. Może w okolicy brakuje warsztatu który świadczy usługę wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów? Może warto byłoby odbyć szkolenie z tego zakresu, zakupić odpowiednie urządzenie (przykładowa cena Magneti Marelli 5000 zł.) i przejąć kilku klientów? Poniżej zamieszczamy orientacyjne ceny wyposażenia warsztatu samochodowego. Pamiętajcie, że ceny mogą różnić się drastycznie w zależności od producenta i modelu. Jeżeli jesteś ciekawy, jakie narzędzia zwyciężają w rankingu najlepszych zestawów, zajrzyj tutaj www.blog.dobrymechanik.pl20150305_180743Wózek narzędziowy z wyposażeniem ok. 5000zł.
Lampa halogenowa na stojaku ok. 100-150zł.
Szlifierka kątowa ok. 400zł.
Szlifierka stacjonarna ok. 500zł.
Polerka ok. 150zł.
Miernik grubości lakieru ok. 200zł
Szczelinomierz ok. 30zł.
Zestaw do pomiaru bicia tarcz hamulcowych ok. 700zł.
Podnośnik hydrauliczny „żaba” ok . 600zł.
Podnośnik hydrauliczno-pneumatyczny ok. 3500zł.
Klucz udarowy ok. 600zł.
Leżanka warsztatowa ok. 220zł.
Półautomat spawalniczy ok. 2000zł.
Klucz dynamometryczny ok. 300zł.
Podnośnik nożycowy ok. 35 000zł.
Podnośnik dwukolumnowy ok. 15 000zł.
Wyważarka do kół ok. 3500zł.
Montażownica do opon ok. 3000zł.
Sprężarka ok. 1000zł.
Wysysarka oleju ok. 700zł.
Urządzenie do obsługi klimatyzacji ok. 10 000zł.
Urządzenie 3D do pomiaru geometrii kół ok. 60 000zł.
Myjka wysokociśnieniowa ok. 6000zł.
Urządzenie do ustawiania świateł ok. 5000zł.
Amatorski tester diagnostyczny ok. 300zł
Profesjonalny tester diagnostyczny – dziesiątki tysięcy zł.

Narzędzi do warsztatu samochodowego jest prawie tyle, co części w samochodzie. Nie sposób wszystkie wymienić. Wyposażenie warsztatu to ogromny koszt, dlatego warto może zacząć od świadczenia ograniczonych usług i rozrastać się wraz z doświadczeniem i renomą.

Reklama

W dobie komputeryzacji nie wyobrażamy sobie, aby dany warsztat nie miał swojej strony internetowej. Każdy chcący rozwijać się warsztat posiada także, konta na portalach społecznościowych. Pozwala to nawiązywać kontakt z klientami, pozyskiwać nowych oraz informować o promocjach czy nowo świadczonych usługach. Piękna strona internetowa to nie wszystko. Najważniejsza jest fachowość. Nie ma chyba nic lepszego, jak polecenie danego warsztatu drugiej osobie, po osobistym przekonaniu się o jego doświadczeniu i profesjonalizmie. Jeżeli jesteście nowo otwartym warsztatem, warto skorzystać z usług www.dobrymechanik.pl gdzie Wasz nowy warsztat szybko zyska opinie na temat jakości wykonanych usług, a to może pomóc pozyskać nowych klientów.

Jeżeli zainteresował Was temat otworzenia własnego warsztatu samochodowego, polecamy zapoznać się z książką „ABC Biznesu – jak założyć warsztat samochodowy” dostępną w wersji elektronicznej TUTAJ, gdzie dokładnie opisano każdy etap tego przedsięwzięcia, lub skorzystać z symulacji zakładania własnego warsztatu na www.biznes.gov.pl

Czy artykuł był pomocny?
TakNie