Szalejąca w Polsce inflacja nie ominęła warsztatów samochodowych. Ponad 80% z nich nie tylko podniosło już w tym roku ceny za swoje usługi, ale też planuje kolejne podwyżki. 

inflacja w warsztatach

Które czynniki napędzają wzrost cen napraw i jakie są perspektywy dla branży na najbliższe miesiące? 

Z badań przeprowadzonych przez portal DobryMechanik.pl* wynika, że 33% warsztatów podniosło ceny za swoje usługi już o ponad 20%, a 48% co najmniej o 10%.  Tylko mniej niż co piąty warsztat nie zdecydował się na podwyżki od początku 2022 roku.

inflacja w warsztatach samochodowych


Wśród przyczyn takiej sytuacji wymienia się najczęściej galopującą inflację oraz wojnę na Ukrainie, ale nie są to jednak jedyne czynniki odpowiadające za wzrost cen w warsztatach. Drożeją również części. W badaniu serwisu motofocus.pl** przeprowadzonym wśród producentów części motoryzacyjnych jako główny powodów podwyżek wskazano wzrost kosztów energii (34,5%) oraz kosztów surowców i komponentów (45,8%). Jedynie 8,4% badanych podwyżek upatruje we wzroście kosztów paliwa.  Trudno jednak oczekiwać od warsztatów, by nie podnosiły cen napraw, skoro same zmuszone są płacić więcej za części.

Nie można zapominać też o wzroście cen pracy mechaników. W warunkach wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia, oczekują oni od swoich pracodawców podwyżek – dokładnie tak samo, jak pracownicy innych branż. 

“Wzrost cen usług jest spowodowany głównie kosztami utrzymania działalności z uwagi na inflację Koszty stałe tj. utrzymanie lokalu, eksploatacja, wyższe wynagrodzenia oraz droższe części dla klienta podwyższają finalną cenę za usługę nawet o kilkanaście procent”.

Hubert Ziółkowski, właściciel warsztatu Plus Auto Service w Warszawie.

Mając na uwadze trudną sytuację ekonomiczną panującą w ostatnich latach warto podkreślić, że polskie warsztaty i tak długo zwlekały z podnoszeniem cen usług. W trakcie pandemii wzrost ceny roboczogodziny był nieznaczny. W porównaniu z rokiem 2020, w 2021 średnia cena naprawy wzrosła zaledwie o 0,75% i wynosiła 662 zł. Obecnie to już 729 zł. Nic nie wskazuje też na to, że w najbliższym czasie wzrost cen wyhamuje. 71% właścicieli warsztatów przebadanych przez DobryMechanik.pl* deklaruje, że z powodu stale rosnących kosztów planuje kolejne podwyżki o minimum 10%.  

inflacja w warsztatach samochodowych

Jak na to wszystko zareagują kierowcy?

Można spodziewać się, że zaczną szukać oszczędności – i to nie tylko odkładając w czasie mniej niezbędne naprawy, lub całkowicie z nich rezygnując. Klienci zaczną jeszcze uważniej porównywać wyceny napraw online i zwracać większą uwagę na jakość obsługi oraz opinie o pracy warsztatów w Internecie, by zminimalizować ryzyko nieudanej wizyty.

cennik warsztat samochodowy 2022

Warto wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, korzystając z nowoczesnych narzędzi takich jak umawianie wizyt online oraz udostępnianie wolnych terminów w Internecie. Dzięki nim kierowcy sami mogą wybierać najlepsze dla siebie terminy, bez konieczności dzwonienia do warsztatu. Z badań wynika, że coraz bardziej cenią sobie oni wygodę płynącą z możliwości samodzielnego ustalenia daty i godziny wizyty. Przy zbliżonych cenach oferowanych przez kilka warsztatów z okolicy, może okazać się to czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego miejsca.

O tym, jak automatyczne umawianie wizyt wpłynęło na rozwój warsztatu Plus Auto Service z Warszawy napisaliśmy w jednym z naszych artykułów: Jak zwiększyć liczbę wizyt w warsztacie, odbierając mniej telefonów?

*Badanie zrealizowane w maju 2022 r. przez DobryMechanik.pl zostało przeprowadzone w formie internetowej ankiety wysłanej poprzez e-mail do właścicieli warsztatów posiadających aktywną wizytówkę warsztatu na portalu. Odpowiedzi na pytania udzieliło 171 właścicieli warsztatów z całej Polski.

**Przemysł, handel i usługi w motoryzacji | Podsumowanie sytuacji po I kwartale 2022 r. i prognozy – badanie zrealizowane przez Santander oraz SDCM na zlecenie MotoFocus.pl.

 

Czy artykuł był pomocny?
TakNie